Powięź
Powięź jako klucz do walki z bólem
Na wstępie chciałabym pokazać Wam czym jest powięź. Jeden z autorów opisał ją jako tkaninę, która obejmuje całe ciało i składa się ona z silnych włókien kolagenowych oraz kleistego, stworzonego z protegoglikanów, żelu, który nazywany jest substancją podstawową.
Sam system powięziowy daje możliwość stabilizacji, sprawną regenerację i łatwość poruszania się. Jest jednym z trzech układów spajających nasz organizm.
Terapia powięzi - opis pacjenta
Historia gabinetowa
Przewlekły ból
chcielibyśmy Wam pokazać na przykładzie jednego z pacjentów. To historia czterdziestoletniego mężczyzny, który miał problem z barkami, czuł dyskomfort w tym miejscu. Na co dzień pracował w biurze rachunkowym, więc większość dni w pracy spędzał przed komputerem. Poza pracą oddawał się swojej pasji – kajakarstwu. Często brał udział w różnych zawodach, aż pewnego razu, gdy próbował położyć kajak na dachu samochodu, dopadł go przeszywający ból w barku. I mimo, że ból pojawił się po dźwignięciu, to nie musiał być on konsekwencją jedynie tego zdarzenia, a wieloletnich niewłaściwych postaw. To rodzaj bólu, który powstaje długo, a źródłem jest nadwyrężona sieć powięziowa.
Po wywiadzie okazało się, że jako nastolatek miał złamany obojczyk, później więcej takich zdarzeń nie było, jednak teraz po badaniu palpacyjnym okazało się, że obojczyk po zrośnięciu spowodował lekkie wysunięcie barku do przodu. Wpłynęło to na powstanie wzorca kompensacyjnego na całej powięzi, dodatkowo był on długie lata wzmacniany siedzącą pracą i niewłaściwą postawą.
W terapii należało się skupić na architekturze powięzi, wzorcach ruchowych oraz wypracowaniu sposobu wykorzystywania naturalnego potencjału drzemiącego w ciele. Dzięki skorygowaniu postawy, pacjent mógł wykonywać prawidłowo ćwiczenia, które pomagały w leczeniu.
Należy zauważyć, że sieć powięziowa, która jest źle ułożona i nadwyrężana będzie dawało o sobie znać. Ciało w odpowiedzi na dług zaciągnięty przez lata i brak możliwości samoistnego powrotu do równowagi, wytworzyło wzorce kompensacyjne. Jednak w odpowiedni sposób można pozbyć się przewlekłego bólu, a sieci powięziowej nadać pierwotny kształt.
Terapia powięzi Łódź
Jeżeli dręczy Cię ból zapraszamy do naszych terapeutów – Marty S., Marty A., Edyty https://www.osteopatja.pl/terapia-manualna
Umów wizytę online >> lub Umów wizytę telefonicznie
<< POWRÓT
Inne z kategorii: TERAPIA MANUALNA
Fizjoterapia stomatologiczna Łódź
TERAPIA MANUALNAStaw skroniowo-żuchwowy jest w szczególny sposób narażony na dysfunkcje. Jest bowiem jednym z najczęściej używanych przez człowieka stawów.
Czym jest depresja i jak prawidłowo ją rozpoznać?
TERAPIA MANUALNATo co dzieje się w psychice, odzwierciedla zmiany zachodzące w ciele i odwrotnie. Wiele osób myśli o depresji jako o chorobie psychiki pomijając codzienne funkcjonowanie.
Bruksizm
TERAPIA MANUALNABruksizm może mieć podłoże psychoemocjonalne lub być spowodowanie zaburzeniami polegającymi na niepożądanych zachowaniach w trakcie snu.
Bieganie dla zdrowia
TERAPIA MANUALNADo takiej aktywności warto się odpowiednio przygotować. Strój, rozgrzewka i dobór nawierzchni!