Wszystko w swoim czasie
Rozwój dziecka
Szczególnie ważne jest to, by dać dziecku szansę rozwijać się w swoim rytmie. Warto unikać wyręczania dziecka lub przyspieszania pewnych etapów w jego rozwoju. Co dokładnie mamy na myśli? Odpowiedź poniżej.
Pierwszy rok życia dziecka
Pierwszy rok życia dziecka, te 365 dni dziecko rozwija się błyskawicznie. Zmienia się niemal z dnia na dzień. Z pozycji leżącej, przechodzi do stojącej. Zaczynają się kształtować jego umiejętności poznawcze, ale także buduje relacje z innimi ludźmi. Zaczyna uczyć się sposobów jedzenia, innych niż ssanie piersi. Zaczyna obserwować i rozumieć swoje otoczenie np. dostrzega funkcje przedmiotów i zaczyna z nich korzystać.
Teraz przejdźmy do dwóch pierwszych etapów w rozwoju dziecka:
Przejście z leżenia na plecach na leżenie na brzuchu. To w tym okresie zaczyna się kształtować lordoza szyjna. I to jest newralgiczny moment, z uwagi na to, że w kręgosłupie elementy wpływają na siebie wzajmenie. Jeśli więc nieprawidłowo wykształci się lordoza szyjna, to również wpływnie to na pozostałe krzywizny. Aby właściwie wykształciła się lordoza szyjna konieczne jest leżenie na brzuchu.
Leżenie na brzuchu
Leżenie na brzuchu - nie jest to ulubiona pozycja niemowlaka, ponieważ, aby poobserować świat, dziecko musi się mocno napracować. Unieść głowę, podprzeć się itd. Zaczyna się wysiłek.
Często rodzice "nie chcą zmuszać" dziecka do pozycji leżenia na brzuszku, "bo nie lubi". Natomiast to właśnie w tej pozycji wzmacniają się mięśnie dziecka, i to właśnie podczas leżenia na brzuszku, jak wspominaliśmy wcześniej, kształtuje się lordoza szyjna. Warto więc, dać dziecku możliwość rozwoju i wzmacniania mięśni.
Rozwój dziecka - siedzenie
Kolejny etap do siedzenie. Tutaj absolutnie kluczową kwestią, której należy nikać, jest sadzanie dziecka i w tym celu wykorzystywanie poduszek, kocyka dla utrzymania równowagi. Sadzania dziecka zanim jego ciałko jest do tego gotowe. Najlepszy czas na usadzenie dziecka jest wtedy, kiedy może samodzielnie utrzymać równowagę w tej pozycji. Jakie są rezlutaty sadzania dziecka zbyt wcześnie? Nie dajemy szansy na wzmocnienie mięśni szkieletowych, które są niezbędne do większości pozycji.
Jak wynika z tego artykułu warto poznać etapy rozwoju dziecka, zdawać sobie sprawę, że przyspieszanie pewnych kroków nie jest korzystne dla dziecka. Mimo oczywiście najlpeszych chęci rodziców.
Jeśli chcecie więcej dowiedzieć się na ten temat, jak możecie wspierać dziecko w rozwoju i jednocześnie dawać mu do tego przestrzeń, to zapraszamy Was na konsultacje z fizjoterapuetką pediatryczną Joanną Sych.
https://www.osteopatja.pl/fizjoterapia-pediatryczna
Umów wizytę online >> lub Umów wizytę telefonicznie
<< POWRÓT
Inne z kategorii: FIZJOTERAPIA PEDIATRYCZNA
Pierwsze 30 dni życia Twojego dziecka
FIZJOTERAPIA PEDIATRYCZNAWszystko w swoim czasie
FIZJOTERAPIA PEDIATRYCZNASzczególnie ważne jest to, by dać dziecku szansę rozwijać się w swoim rytmie.
Zabawa dla malucha
FIZJOTERAPIA PEDIATRYCZNADowiedz się jakie zabawy można wprowadzić dziecku po 3 miesiącu życia.
Nauka przez zabawę
FIZJOTERAPIA PEDIATRYCZNAOczywiste jest, że umiejętność uniesienia głowy oraz klatki piersiowej ma znaczenie dla dalszych etapów poruszania się dziecka, np. w pozycji czworaczej.