Staw skokowy

Staw skokowy

Staw skokowy to bardzo ważny element naszego ciała!

Jest jednym z bardziej obciążonych i narażonych na urazy stawów u człowieka. Jego skomplikowana budowa prowadzi do tego, że niewielki, choć nieodpowiedni ruch może spowodować uszkodzenie jego struktur. Urazy stawu skokowego wymagają odpowiedniego leczenia i rehabilitacji, które m.in. oferowane są w naszej przychodni.

Żeby zobrazować jak ważny i skomplikowany jest staw skokowy trochę go opiszemy.

Odpowiada za funkcję poruszania się stopy. Może się ona dostosowywać do nierównego podłoża, zginać i prostować dzięki dwóm elementom – stawowi skokowemu górnemu i stawowi skokowemu dolnemu. Mięśnie odpowiadają za stabilizację czynną, natomiast więzadła za stabilizacje bierną.

  • Staw skokowy górny (tzw. skokowo-goleniowym) to kostka, która daj możliwość zgięcia grzbietowego i podeszwowego, np. podczas stania na palcach. Jest to rodzaj stawu zawiasowego, w którym łączą się kości: piszczelowa, strzałkowa i skokowa. Po bokach stawu położone są cztery więzadła: przyśrodkowe, skokowo-strzałkowe przednie, skokowo-strzałkowe tylne i piętowo-strzałkowe.

  • Staw skokowy dolny (tzw. skokowo-piętowo-łódkowy) umożliwia odwracanie i nawracanie stopy, co pozwala na dostosowanie się do niestabilnego podłoża. Staw łączy kość skokową z kością piętową oraz kością łódkowatą.

Ten staw, który jest skomplikowany w swej budowie nie jednego zmusił do odwiedzenia ortopedy i fizjoterapeuty. Najczęściej urazu w obrębie stawu skokowego doznają sportowcy. Jednak każdy z nas jest narażony.

Do najczęściej występujących urazów stawu skokowego należą:

  • skręcenie stawu skokowego, czyli uraz doprowadzający do uszkodzenia więzadeł;
  • zwichnięcie – jest to nieprawidłowe przemieszczenie się względem siebie kości i innych powierzchni, często skutkujące rozerwanie torebki stawowej i samych więzadeł;
  • złamanie stawu skokowego, przy czym w obrębie stawu skokowego najczęściej dochodzi do złamań kości goleni (jednej lub obu). Jeżeli chodzi o kość strzałkową, to jest z reguły złamanie kostki bocznej, a piszczelową – kostki przyśrodkowej.

Gdy dojdzie do urazu na początku ważne, by odciążyć daną nogę. Po wizycie u lekarza, okresie, gdzie noga dochodzi do siebie w następnej kolejności warto pomyśleć o rehabilitacji. Tak by przywrócić pełną ruchomość w stawie i zwiększyć elastyczność mięśni. W tym przypadku mogą Wam pomóc nasi terapeuci.

W naszej przychodni wyżej wymienionym problemem zajmuje się Mateusz i Monika.

Umów wizytę online >> lub Umów wizytę telefonicznie


<< POWRÓT

Inne z kategorii: TERAPIA MANUALNA

Powięź

Powięź

TERAPIA MANUALNA

Sam system powięziowy daje możliwość stabilizacji, sprawną regenerację i łatwość poruszania się. Jest jednym z trzech układów spajających nasz organizm.

Zespół Bolesnego Barku (ZBB)

Zespół Bolesnego Barku (ZBB)

TERAPIA MANUALNA

Dolegliwość objawiająca się silnym bólem barku, zwłaszcza w niektórych pozycjach rąk.

Staw skokowy

Staw skokowy

TERAPIA MANUALNA

Ten rodzaj jest jednym ze stawów bardziej narażonych na różne urazy. Jest on także jednym z bardziej skomplikowanych elementów układu kostno – stawowego człowieka. 

Czy czujesz ciągły ból i napięcie, które towarzyszą Ci każdego dnia?

Czy czujesz ciągły ból i napięcie, które towarzyszą Ci każdego dnia?

TERAPIA MANUALNA