Jazda konna, a stretching i ergonomia

Jazda konna, a stretching i ergonomia

Rozciąganie to nieodłączna część treningu dla większości sportowców. Jednak wiele osób robi to pobieżnie, a nawet pomija całkowicie.

Niestety ma to negatywny wpływ na układ ruchu. Bez odpowiedniego przygotowania ciała narażamy się na urazy, kontuzje i dolegliwości bólowe. Gdy wprowadzony zostanie stretching zmniejszy się możliwość wystąpienia przeciążeń kręgosłupa, stawów i mięśni, a dodatkowo ciało nie będzie tak sztywne.

Stretching pozytywnie wpływa na szybszą regenerację mięśni oraz rzadsze powstawanie tak zwanych zakwasów.

Zwróć uwagę jak wykonujesz codzienne czynności, nie tylko te w stajni. Jak podnosisz ciężkie przedmioty, jak stoisz podczas prasowania, jak zakładasz buty. Okazać się może, że wiele z nich, na pierwszy rzut oka prozaicznych zajęć, może nieść za sobą szereg przykrych i bólowych konsekwencji. Wielokrotne powtarzanie złych wzorców spowoduje początkowo mikrourazy, a następnie poważne schorzenia.

Zwyrodnienia, przeciążenia, problemy z kręgosłupem najczęściej rozwijają się miesiącami, a nawet latami.

Jednym z ważnych obszarów, który warto rozciągać są mięśnie biodrowo – lędźwiowe. Przykładowym ćwiczeniem rozciągającym jest klęk prosty jednonóż - prawa noga z przodu pozycja stopa - podudzie - uda -> 90-90-90;

- kolano lewej nogi spoczywa na wałku lub kocu (coś miękkiego);

- napinamy pośladek lewej kończyny dolnej i przenosimy ciężar ciała do przodu przy zachowaniu prostych pleców, wytrzymujemy 2-3 sekundy z ciągle napiętym pośladkiem

Przykładem ćwiczenia mobilizującego jest „przykuc słowiański” – podczas kucania miednica musi znajdować się jak najniżej, kolana skierowane są na zewnątrz, sylwetka prosta. Podczas jego wykonywania w miarę możliwości można kręcić ósemki miednicą.

Osteopata lub fizjoterapeuta może nauczyć Cię zarówno jak właściwie się rozciągać, by nie spowodować urazu, ale może też nauczyć Cię ergonomii.

Zapraszamy na terapie do Adama, Macieja, Karola, Mateusza i Marty.

Umów wizytę online >> lub Umów wizytę telefonicznie


<< POWRÓT

Inne z kategorii: TERAPIA MANUALNA

Skręcenie kostki

Skręcenie kostki

TERAPIA MANUALNA

W praktyce Osteopatycznej często wiele problemów zdrowotnych jest spowodowanych źle wyleczonym skręceniem kostki w dzieciństwie...

Kręcz szyi

Kręcz szyi

TERAPIA MANUALNA

To nieprzyjemna dolegliwość podczas, której dochodzi do mimowolnego odchylenia szyi w jedną stronę. Spowodowana jest wadą w mięśniu mostkowo – obojczykowo – sutkowym.

Ruchomość kręgosłupa

Ruchomość kręgosłupa

TERAPIA MANUALNA

Ruchomość całego kręgosłupa jest sumą zakresu ruchów w poszczególnych stawach kręgosłupa. Gdy jeden z odcinków kręgosłupa traci swój naturalny ruch, sąsiadujące odcinki dążą do wyrównania, czyli kompensacji.

Jak postawa wpływa na mięśnie i nie tylko...

Jak postawa wpływa na mięśnie i nie tylko...

TERAPIA MANUALNA

Każdy z nas utrzymując się dłużej w jednej pozycji ciała wie, że bardzo szybko pojawią się nadmierne napięcia wywołujące ból.