Tkanka mięśniowa

Tkanka mięśniowa

Bardzo ważny element budowy naszego ciała. Nasi terapeuci pracują na nim praktycznie za każdym razem, kiedy przychodzicie do nich na wizytę.

Jednak sami powinniście wiedzieć czym charakteryzuje się tkanka mięśniowa i jakie jej rodzaje występują. W końcu świadomość to podstawa terapii przynoszącej zadowalające rezultaty.

Wyróżnia się trzy rodzaje tkanki mięśniowej:

• gładką;

• poprzecznie prążkowaną szkieletową;

• poprzecznie prążkowaną serca.

Pierwszy rodzaj – tkankę mięśniową gładką - znajdziemy ją w przewodzie pokarmowym, drogach rodnych, ścianach naczyń krwionośnych, drogach oddechowych itd. Komórka ma charakterystyczny, wrzecionowaty kształt z owalnym lub pałeczkowato wydłużonym jądrem w środkowej części.

W przypadku tkanki poprzecznie prążkowanej szkieletowej, rozwija się ona w życiu zarodkowym z mioblastów. Buduje ona wszystkie mięśnie szkieletowe.

Tkanka mięśniowa poprzecznie prążkowana serca, której włókna tworzą rozwidlenia. Odpowiada ona za budowę mięśnia sercowego.

Można wyróżnić dwa podstawowe rodzaje skurczów mięśni

• izotoniczny;

• izometryczny.

Skurcz izotoniczny odpowiada za skrócenie się komórek mięśniowych, a w efekcie całego mięśnia. Przy czym jego napięcie się nie zmienia.

Cechą charakterystyczną skurczu izometrycznego jest zwiększenie napięcia mięśnia bez zmian jego długości.

Często mówi się również o skurczu auksotonicznych. Dochodzi wówczas zarówno do zbliżenia przyczepów mięśnia jak i do zmiany jego napięcia. Skurcze auksotoniczne prowadzą do ruchu kończyn i całego ciała.

Z Waszymi tkankami mięśniowymi popracują terapeuci manualni – Marta S, Marta A, Mateusz i Monika.

Umów wizytę online >> lub Umów wizytę telefonicznie


<< POWRÓT

Inne z kategorii: TERAPIA MANUALNA

Ból pośladka

Ból pośladka

TERAPIA MANUALNA

Pośladek to miejsce w naszym ciele, gdzie zgromadzone są różnego rodzaju struktury układu kostno – stawowego. Możemy spodziewać się rozmaitych dysfunkcji, począwszy od ścięgien, więzadeł, aż po mięśnie czy nerwy tam przebiegające.

Zastój limfatyczny

Zastój limfatyczny

TERAPIA MANUALNA

Jest to obrzęk tkanek spowodowany zastojem limfy. Przez nie właściwie funkcjonujący układ limfatyczny w skórze i tkance podskórnej gromadzi się za dużo płynu śródtkankowego. 

Oddychaj

Oddychaj

TERAPIA MANUALNA

Oddech jest szalenie istotny, ponieważ dzięki oddechowi organizm jest zaopatrywany w tlen.

Zmęczenie mięśni

Zmęczenie mięśni

TERAPIA MANUALNA

Podczas dużego wysiłku, mięśnie ulegają fizjologicznemu zmęczeniu. Mogą to manifestować w różny sposób,  np. znużeniem, bólem, tkliwością.