Hallux - koślawy paluch.

HALLUX – inaczej paluch koślawy – problem ten dotyka ok. 4% populacji! Czy dotyczy również Ciebie??
Najprościej mówiąc jest to deformacja części stopy, a konkretnie stawu śródstopno – paliczkowego. Wówczas kość wykrzywia się w zewnętrznym kierunku kończyny, zaś palec odchyla się w stronę pozostałych palców.
U połowy pacjentów deformacja rozpoczyna się już przed 20 rokiem życia, więc warto zwracać na to uwagę już w młodzieńczych latach, by problem nie zrobił się większy! Można zaobserwować charakter dziedziczny tej choroby. Toteż, jeżeli Wasi rodzice, dziadkowie mieli problem z halluxami, to istnieje szansa, że Wy również będziecie zmagać się z tym problemem.
I kochane kobietki, niestety hallux częściej dotyka Was, nawet 9 razy częściej niż mężczyzn.
Spowodowane jest to budową Waszych stóp, gdyż układ mięśniowo-stawowy jest słabszy niż u płci przeciwnej, a tym samym ruchomość stawu jest większa.
Ponadto na powstawanie halluxów ma wpływ nieodpowiednio dobrane obuwie. Tak kobietki! To uwaga i prośba do Was! Jeśli w Waszej rodzinie są predyspozycje do powstawania koślawego palucha to nie noście zbyt często niewygodnych, za ciasnych i na wysokich obcasach butów. Jeśli zachodzi potrzeba założenia szpileczek to najlepiej takich, które nie będą Was „cisnąć”!
Koślawy paluch czynniki
Do czynników wpływających na powstawanie palucha koślawego zalicza się także:
- Urazy,
- Brak aktywności fizycznej, nadwaga,
- Reumatoidalne zapalenie stawów,
- Hipermobilność (nadmierna ruchomość stawów) kości śródstopia,
- Niewłaściwa biomechanika pierwszego promienia stopy,
- Uszkodzenie ścięgna Achillesa,
- Amputacja drugiego palca,
- Zbyt długi paluch.
Nie leczone schorzenie to nie tylko problem estetyczny, prowadzi ono także do problemów z chodzeniem, bóle wynikające np. z powstania miejscowego stanu zapalnego. Dodatkowo może wystąpić płaskostopie poprzecze oraz bolesne modzele.
Terapia wyżej wymienionego problemu musi być interdyscyplinarna.
Należy pracować i z tkankami ciała i z postawą. https://www.osteopatja.pl/terapia-manualna
Umów wizytę online >> lub Umów wizytę telefonicznie
<< POWRÓT
Inne z kategorii: OSTEOPATIA DOROSŁYCH

Bruksizm
OSTEOPATIA DOROSŁYCHBruksizm stanowi nie tylko problem stomatologiczny, ale również psychologiczny i społeczny. Może prowadzić do ścierania się powierzchni zębów, zmian zapalnych i zwyrodnieniowych, ale także do problemów ze snem, unikania kontaktów z ludźmi i konfliktów.

IBS – stan zapalny jelit
OSTEOPATIA DOROSŁYCHJeśli od jakiegoś czasu borykasz się z problemami gastrycznymi: ból brzucha, zaparcia, rozwolnienie, wzdęcia i nie możesz znaleźć przyczyny swojego cierpienia to może być IBS!

Łuszczyca
OSTEOPATIA DOROSŁYCHJeszcze kilka lat temu ludzie unikali osób, które mają łuszczycę. Sam jako terapeuta miałem mieszane uczucia co do pracy na skórze objętej tym procesem chorobowym.

Nagłe cesarskie cięcie
OSTEOPATIA DOROSŁYCHOtóż osoby urodzone poprzez cesarskie cięcie mają silnie ugruntowane poczucie, że droga którą wybierają jest najlepsza jaką mogli wybrać...